Kan je een bekeuring krijgen voor het enkel vasthouden van je telefoon tijdens het rijden?

Het is algemeen bekend dat je niet mag bellen met je telefoon in de hand tijdens het autorijden. Laatst kreeg ik de vraag van iemand of ze ook een bekeuring krijgen als ze tijdens het autorijden niet bellen, maar wel de telefoon vasthouden om bijvoorbeeld de routeplanner te bedienen. Ook als je kan aantonen dat je niet hebt gebeld kan je hiervoor een bekeuring krijgen. Het is namelijk niet specifiek verboden om te bellen tijdens het autorijden, maar om een mobiele telefoon vast te houden tijdens het bedienen van een motorvoertuig (art. 61a RVV 1990). Daarbij maakt het overigens niet uit of er daadwerkelijk gebeld kan worden met de mobiele telefoon. Zo bevestigde het Gerechtshof Leeuwarden in 2011 dat ook een mobiele telefoon zonder simkaart valt onder dit artikel.

Verder dient het begrip “vasthouden” blijkens de wetsgeschiedenis ruim te worden uitgelegd. Zo wordt hieronder ook verstaan het klemmen van de gsm tussen schouder en oor, de bevestiging aan je pols (zie Gerechtshof Leeuwarden, LJN AV3538) en ook het klemmen van de gsm tussen je hoofddoek en je oor (zie ECLI:NL:GHARL:2013:3138). De gedachte hierachter is onder meer de bestuurder fysiek te veel betrokken raakt bij het voeren van het telefoongesprek. In het geval van het klemmen tussen de schouder en het oor of tussen de hoofddoek en het oor kan men de toetsen die ze moeten indrukken niet zien waardoor ze te veel betrokken raken bij het op de tast bedienen van het toestel aldus het Gerechtshof.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *